Dzisiejsze szlafroki damskie w pigułce

Wszyscy doskonale pamiętamy te grube i ciężkie szlafroki naszych babć, które chłonęły wodę w mgnieniu oka. Były one długie, z rękawami po palce, i mało zmysłowymi ozdobami. Mimo że szlafroki istnieją już od dawien dawna, dziś na nowo przeżywają swój rozkwit. Tym razem jednak niczym nie przypominają starych, XX-wiecznych podomek. Dzisiejsze szlafroki damskie mają kilka dodatkowych funkcji, o których kiedyś nie myślano.

Nowe twarze starych projektów

Szlafrok satynowy kimono

Dawne szlafroki miały w większości przypadków właściwości wyłącznie użytkowe. Wykorzystywane były głównie do ogrzewania ciała i zakrywania piżamy czy bielizny.  Dziś ten element domowej garderoby damskiej ewoluował, zajmując wysoką lokatę w umownym rankingu najbardziej estetyczno-zmysłowych części ubioru. Nie należy się temu dziwić. Coraz bardziej seksowne kroje szlafroków zmieniły postrzeganie tego rodzaju ubrania.

Kiedy przypatrzymy się krótkim szlafrokom, kończącym się w połowie uda, możemy stwierdzić, że niczym nie przypominają grubych frotowych niemalże płaszczów sprzed dekad. Ich satynowa faktura, śliskie wykończenie, połyskujący materiał działają na zmysły. Tego typu szlafroki utraciły na użyteczności, jednak zyskały zupełnie nowe funkcje. Stały się elementem garderoby sypialnianej, a może i nawet bielizny, w niektórych przypadkach – nie bójmy się tego sformułowania – nawet erotycznej.

Wygląd i użyteczność

Szlafrok prześwitujacy

Istnieją jednak nadal szlafroki, które wyrównują funkcje użytkowe jak i estetyczne. Mowa tu przede wszystkim o stylowych, również krótszych, szlafrokach z frotki, które zarówno ogrzewają, wchłaniają wodę oraz są miłe dla oka. Jednak do najpopularniejszych należą te wykonane z bambusa. Są one polecane nie tylko ze względu na w 100% naturalny skład, ale również ze względu na ich odporność na zniszczenia.

Co ciekawe, szlafroki damskie występują w wielu krojach i pomysłach. Od niedawna swój triumf świętują kimona, których inspiracją jest, rzecz jasna, styl Dalekiego Wschodu, a więc w szczególności Chin. Istnieją jednak również tradycyjne starożytne togi, które popularne były głównie w Imperium Rzymskim. To interesujące, jak historia wpływa na współczesność i potrafi zainspirować dzisiejszych projektantów.