Fenomen czekolady

czekolada

Czekolada jest to chyba najbardziej popularny słodycz jaki się spożywa na całym świecie bez względu na kraj i obyczaj. Od jej cudownego smaku i zapachu można się uzależnić dlatego niektórzy mówią o niej, że działa jak narkotyk. Lecz nie są to jedyne powody dla, których jest ona tak popularna, dzięki swoim składnikom poprawia ona nastrój, likwiduje zmęczenie i dodaje energii. Jakby ktoś jeszcze nie wiedział to ma ona także właściwości zdrowotne.

Dzięki swojemu tajemniczemu i magicznemu składnikowi(tryptofan), który po spożyciu w organizmie jest przekształcany w serotoninę, która bierze udział w wielu procesach w naszym organizmie. Dzięki niej zwiększany jest poziom glukozy w naszej krwi, a także poziom endorfin czyli hormonu szczęścia.

Dlaczego warto jeść czekoladę?

Przede wszystkim dlatego, że poprawia nam ona humor dzięki wspomnianej wcześniej serotoninie. Zawiera także sporą ilość magnezu ważnego dla naszego organizmu, w 100 g gorzkiej czekolady jest to nawet 300 mg magnezu. Jak wiemy poprawia on naszą sprawność intelektualną i cały system nerwowy.

Jedzenie i picie czekolady wpływa także na tendencję do zlepiania się płytek naszej krwi. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko zakrzepów i zawałów serca. Ścianki naczyń krwionośnych stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu poprawia się praca układu krążenia i ułatwiony jest przepływ krwi. Ciekawostką może być też to, że spożywanie czekolady spowalnia proces starzenia się! Ponieważ wzrasta o 20% poziom utleniaczy we krwi dzięki czemu mniejsze jest także prawdopodobieństwo chorób serca i nowotworów, dotyczy to jednak tylko czekolady gorzkiej. Jest to także najlepszy słodycz dla naszych zębów, ponieważ jak ostatnio informowano potrafi nawet zapobiegać próchnicy.

Czekolada jest bardzo dobrym sposobem na samopoczucie czy poprawienie nastroju, przy cięższych dniach dostarcza nam potrzebnej energii. Jeśli się uczymy bądź denerwujemy przed egzaminem pomoże naszemu umysłowi lepiej pracować aby poszło jak najlepiej.